Rouilleux: The Fold

Rouilleux: The Fold

Rouilleux vydal na labelech Klang-und-Krach a Letmo Productions novou nahrávku. Zatímco u dříve vydaných titulů tohoto projektu byl primárním médiem fyzický nosič, nyní je to stream, který se s každým dalším přehráním obměňuje.

Projekt Luboše Rezka Rouilleux má na české hudební scéně zvláštní postavení. Své posluchače si získal písňovou tvorbou, která ale od začátku vznikala v úzké spolupráci s hudebníky kolem vydavatelství Klang-und-Krach, jejichž doménou je experimentální elektronika a volná improvizace. Tyto vazby se neprojevily jen v duu No Pavarotti, v němž Rezek působí od roku 2009, ale i na nahrávkách jeho sólově-kolaborativního projektu: v důrazu na zvuk nahrávek i v promýšlení možností jejich prezentace.

Nové album The Fold (rozsahem jde o EP) lze bez zaváhání označit za dosud nejexperimentálnější Rezkův počin: jedná se o otevřený tvar, jenž se ve svém primárním médiu, online streamu na webu rouilleux.net, přehrává na základě nastaveného algoritmu, který výslednou podobu sestavuje z několika desítek alternativních stop. Čas alba kolísá mezi patnácti a dvaceti minutami a variant jsou desetitisíce. Kromě streamu, k němuž si posluchač může pustit doprovodné video s fragmenty textů, je nahrávka dostupná i na CD-R a kazetě. Každý nosič obsahuje dvě náhodně vygenerované verze.

Přes generativnost díla jsou základem EP akustické písničky ochucené špetkou ambientu. Všechny stopy byly nahrány v rozlehlé místnosti na stereo mikrofon, a mají tak přirozený prostorový zvuk. Z posluchačského hlediska se jedná o jedinečný zážitek: při opakovaných přehráních začnete v nových aranžmá rozpoznávat jednotlivé motivy – každý další poslech je jedinečný, ale přitom povědomý. Ukazuje se, že absence finálního tvaru, a to jak alba jako celku, tak i samotných kompozicí, může být osvobozující nejen pro autora, ale i pro posluchače.

https://thefold.rouilleux.net